Zielony balkon

Jeżeli Twoje mieszkanie lub dom ma balkon, szkoda abyś zmarnował jego potencjał. Naprawdę niewielkim nakładem środków i wysiłków możesz zamienić go w najbardziej uroczy zakątek Twojego lokum. Nie dość, że będzie położony na zewnątrz, dzięki czemu da Ci wytchnienie od zamkniętych pomieszczeń, to jeszcze możesz go wypełnić roślinami, których obecność ma kojący wpływ na psychikę. Zielony balkon stanie się Twoją świątynią relaksu.

Zagospodarowywanie balkonu trzeba rozpocząć od jego osłonięcia. Możliwości są dwie – albo zastosujemy osłonę żywą, albo martwą. Ta pierwsza to odpowiednio dobrane, wytrzymałe rośliny, które stworzą naturalną zaporę przeciw wiatrowi, ale też słońcu. Tutaj przydatne będą przede wszystkim wszelkiego rodzaju powoje i pnącza. Można też utworzyć miniaturowy żywopłot, używając do tego celu chociażby karłowatych form drzewek iglastych.

Osłona martwa to przede wszystkim różnego rodzaju maty. Tego typu asortyment znajdziemy na przykład w sklepach z wyposażeniem ogrodów. Mogą to być plecionki ze słomy lub bambusa. Zastosowanie znajdą też wyploty wiklinowe, które dodatkowo warto uczynić stelażem, na który puścimy jakąś pnącą się roślinę. Połączenie koloru drewna i soczystej zieleni pozwoli nam w łatwy sposób uzyskać klimat leśnego zakątka.

W tak zaaranżowanej przestrzeni możemy już pokusić się po uprawę bardziej wymagających, delikatnych roślin. Jeżeli mamy trochę więcej miejsca w mieszkaniu, do rozważenia jest wybór roślin delikatniejszych, które na zimę trzeba przenieść w obręb czterech ścian. Zazwyczaj są to spektakularne, pięknie kwitnące gatunki, które będą cieszyć oko wyjątkową wybujałością formy i koloru.

Nasza uprawa może się oprzeć na roślinach jednorocznych, ale też przyjemnie jest hodować coś, co utrzyma się przez kilka lat. Taki bardziej wiekowy podopieczny stwarza też możliwości modelowania go, w przypadku drzewek – formowania kształtu korony, skarlania, deformowania pnia. Uzyskane efekty mogą być bardzo interesujące.

Ostatnim etapem urządzania zielonego balkonu jest dobór mebli. Tutaj znowu warto zastanowić się nad wikliną. Podobnym rozwiązaniem będą konstrukcje ratanowe, z traw morskich czy lin. Standardowo warto postawić stolik i chociaż dwa siedziska. Jeżeli mamy więcej miejsca, pokuśmy się o huśtawkę – zadaszona stanie się cudownym miejscem na letnią sjestę. Niezwykle kuszącą perspektywą jest zainstalowanie hamaka, który jest chyba najbardziej komfortowym leżem z wszystkich możliwych.

Rośliny to także świetny pomysł na ozdobienie mieszkania.

Jedna myśl nt. „Zielony balkon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.