Uszczelnianie okien

Wraz z nadejściem chłodniejszej pory roku powinniśmy pomyśleć o zatrzymaniu jak największej ilości ciepła w naszych domach. Sprawdźmy czy nasze drzwi i okna są szczelne, oraz czy po ich zamknięciu nie czujemy chłodnego powiewu z zewnątrz. Przy niskich temperaturach może być to dosyć uciążliwe, a ciepło, które w taki sposób utracimy może się wahać od 15% aż do 45%. Jeżeli chcemy mieszkać i żyć energooszczędnie, musimy zapobiec utracie ciepła.  Uszczelnianie okien to prosty sposób na poprawienie bilansu cieplnego naszego domu.

W jaki sposób to zrobić? Najlepszym sposobem byłaby inwestycja w nowe okna o podwyższonej energooszczędności, których samodzielnie nie musimy uszczelniać. Co jednak zrobić, jeżeli nie stać nas na tak duży wydatek i związany z tym remont? Na to również znajdziemy odpowiednią metodę i nie będzie to staroświecki, babciny sposób polegający na zapychaniu szpar okiennych watą.

Jedną z najpopularniejszych metod jest stosowanie uszczelek samoprzylepnych. Jest to dobre rozwiązanie na jeden sezon i w pomieszczeniach, w których rzadko otwiera się okna. Wadą tej metody jest szybkie niszczenie się materiału, uszczelki ulegają zgnieceniom oraz bardzo często się odklejają. Jest to także czasochłonne gdyż metoda będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy cierpliwie dopasujemy grubość uszczelek do szpar w oknach.

Drugim i najczęściej wybieranym sposobem jest uszczelnianie silikonem. W sklepach znajdziemy duży wybór silikonów, co z pewnością zagwarantuje nam odpowiedni wybór. Oprócz silikonu potrzebować będziemy specjalnego pistoletu z dozownikiem w kształcie lejka, który również nabędziemy w sklepie. Za pomocą lejka będziemy mogli precyzyjnie umieścić silikon w odpowiednich miejscach, aby uszczelnić okna. Wysycha o bardzo szybko. Po dwudziestu minutach powinien być już zupełnie suchy.

Przedstawione powyżej metody należą do domowych sposobów walczenia z uciekającym ciepłem. Okna nowej generacji nie wymagają dodatkowego uszczelnienia. Dokonywane jest to w trakcie ich montażu przez fachowców.

Najbardziej profesjonalnym sposobem wykorzystywanym przez firmę montującą okna jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Polecana jest ona do każdego rodzaju okna. Najpopularniejsze są te pianki, które dołączoną mają plastikową rurkę, przez nią są wstrzykiwane w odpowiednie miejsca. Inne pianki nakładane są specjalnym pistoletem, który pozwala regulować strumień w miarę potrzeby. Oprócz pianek fachowcy także stosują silikony oraz uszczelniacze akrylowe. Ich dużą zaletą jest to, że szybko twardnieją a po chwili można je malować.

3 myśli nt. „Uszczelnianie okien

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.