Renowacja drzwi stare lepsze ni nowe

Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że drzwi są jednym z najczęściej używanych przedmiotów w naszym domu. Co za tym idzie, szybko ulegają uszkodzeniom. Także za sprawą naturalnego upływu czasu. „Stare” nie oznacza „kiepskie”. Leciwe drzwi po odpowiedniej renowacji mogą stać się jednym z ciekawszych elementów mieszkania, ozdobą, która wcale nie musi dużo kosztować.

Do najczęściej spotykanych defektów drzwi zalicza się ich odkształcanie na wskutek wilgotnego lub suchego powietrza. Jeśli trwa to przez dłuższy czas, może spowodować trudności z zamknięciem, zahaczanie o framugę bądź skrzypienie. Nieuniknione są ubytki w powierzchni. Jeśli drzwi nie były zabezpieczone impregnowaną farbą lub lakierem, proces ten postępuje dużo szybciej.

Czynnikiem określającym trudność w renowacji drzwi jest materiał, z którego zostały wykonane. Najwięcej kłopotu sprawia drewno, jednak i na nie można znaleźć sposób. Istnieje cienka granica między pracą we własnym zakresie a pomocą specjalisty. Wszystko zależy od poziomu naszych umiejętności i tego, czy drzwi mają dla nas większe znaczenie ( w przypadku niepowodzenia). Jeśli nie czujemy się siłach, by podołać temu wyzwaniu, złotą radą jest zlecić renowację płyty głównej fachowcowi, we własnym zaś zakresie dokonać ewentualnie wykończenia.

Jeśli zdecydujemy się na opcję „zrób to sam” powinniśmy przede wszystkim uzbroić się w papier ścierny, zestaw śrubokrętów, emalię, farbę podkładową, wierzchnią oraz najważniejsze – cierpliwość. Przy renowacji należy postępować według odpowiedniego schematu. Przed rozpoczęciem prac przygotowujemy stanowisko. Powinno być wystarczająco duże, by mieściło całą powierzchnię drzwi, ale pozwalało również na swobodne operowanie, poruszanie się wokół.

Zaczynamy od demontażu. Klamka oraz zamek na bok i przystępujemy do wyrównania powierzchni za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Szczególną uwagę zwracamy na krawędzie. Następnie wilgotną szmatką usuwamy nagromadzony pył. Pokrywamy drzwi cienką warstwą farby podkładowej, czekamy aż wyschnie by nałożyć pierwszą warstwę emalii. Wracamy do papieru ściernego, gładząc powierzchnię. Czyścimy drzwi, by nałożyć ostatnią warstwę, tym razem farby, gdy ta wyschnie montujemy z powrotem klamkę i zamek. Wmontowujemy drzwi na pierwotne miejsce, po czym nie pozostaje nam nic innego jak odetchnięcie z ulgą i cieszenie wzroku ich nowym, odnowionym widokiem.

4 myśli nt. „Renowacja drzwi stare lepsze ni nowe

  1. Kataryna

    Istotny jest jeszcze temat usuwania starej farby. Ostatnio poddałem renowacji drzwi z mojego mieszkania, miały z 50 lat. Każde malowanie to była kolejna warstwa farby. Czyszczenie tego to niezły temat. Stosowałem opalarkę oraz środki chemiczne, plus szpachelka do czyszczenia (kilka rozmiarów), papier ścierny oraz wiertarka, na którą nakładałem różne końcówki do szlifowania (tarcza z papierem, szczotka itp.). Kompletnie nie sprawdziła się szlifierka ręczna pulsacyjna, bo papier momentalnie zapychał się grudkami farby.

    Odpowiedz
  2. producent drzwi

    Czy warto kupić telewizor FULL HD , czy może poczekać aż stanieją telewizory z technologią 3D. Słyszałem, że nowe modele mają być bez okularów. Czy ktoś wie coś więcej ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.