Nawilacz powietrza rodzaje, kiedy stosowa

Niska wilgotność powietrza to bardzo częsty problem podczas sezonu grzewczego. Być może nawet częstszy, niż zbyt wysoka wilgoć. Do tego dochodzi problem z zauważeniem tego – wilgoć to pleśń i grzyb, a suche powietrze? Zaalarmowani możemy się czuć, gdy pękają nam meble, czujemy pieczenie oczu, śluzówek, nasza skóra jest podrażniona oraz mamy obniżoną odporność.

W takiej sytuacji warto sięgnąć po higrometr i sprawdzić wilgotność powietrza w mieszkaniu. W sezonie grzewczym powinna wynosić od 40 do 60% (za minimum uznaje się 30%). Jeśli nie mieści się w tym zakresie, trzeba podjąć działania!

Najlepiej, jeżeli optymalna wilgoć utrzymuje się dzięki wentylacji. Niestety we współczesnym budownictwie często cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca, chociażby ze względu na stosowanie bardzo szczelnych, plastikowych okien. W takiej sytuacji można się jeszcze ratować wprowadzając do mieszkania dużą ilość roślin doniczkowych. Starym, ale dobrym rozwiązaniem są też nawilżacze na grzejniki, czyli pojemniki z wodą, które wieszamy na radiatorach.

Inny sposób na suche powietrze to nawilżacze automatyczne. Dzielimy je na trzy rodzaje:

1. Nawilżacze parowe, które nasycają powietrze parą naturalnie uwalnianą w pokojowej temperaturze z wody podawanej w zbiorniczku.

2. Nawilżacze termiczne, działają na podobnej zasadzie, jednak przyspieszają proces parowania poprzez zastosowanie podgrzewaczy. Zużywają więc więcej energii.

3. Nawilżacze ultradźwiękowe, rozbijają cząsteczki wody na mgiełkę i ją wyrzucają do pomieszczenia. Efektywne, ciche, ale wymagają regularnej wymiany filtrów.

Dokonując zakupu nawilżacza musimy jeszcze zerknąć na to, czy obsługuje wystarczającą kubaturę (urządzenie musi być dobrane pod wielkość pomieszczenia).

2 myśli nt. „Nawilacz powietrza rodzaje, kiedy stosowa

  1. Kasia

    Czy można używać nawilżacza i klimatyzacji naraz? Bardzo źle znoszę przesuszone powietrze z klimatyzacji i chciałabym jakoś temu zaradzić

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.