Ksika zdobi

Chyba każdy miłośnik książek oprócz czytania uwielbia też kontakt z papierowym tomem. Ładnie wydany tytuł dostarcza przyjemności nie tylko podczas czytania. Jest też zdobiącym przedmiotem, który warto wykorzystać w wystroju wnętrza. Jeżeli posiadamy nawet mały księgozbiór, nie warto chować go po kątach. Lepiej zastanowić się nad jakąś ciekawą aranżacją, która pozwoli wykorzystać lektury do nadania wnętrzu lepszego wyglądu i klimatu. Dom z książkami staje się przytulny, cieplejszy, swojski, nawiązujący do przeszłości i tradycji. W takim wnętrzu łatwiej się zrelaksować, osiągnąć spokój i poczuć się stabilnie.

Organizując rozmieszczenie książek należy uwzględnić to, aby oprócz tego, że będzie fajne i ładne, było też funkcjonalne. Obowiązują więc nas dosyć restrykcyjne zasady ergonomii. Jednak mimo to można wykombinować naprawdę fajne i urocze sposoby przechowywania ulubionych czytadeł.

Jednym z prostszych, a zarazem ciekawszych patentów jest tzw. ścianka na książki. Jest to prosta płyta, w której wycięto otwory (o wielkości zależnej od fantazji autora). Jeżeli oprzemy płytę o ścianę, będziemy mogli na krawędziach otworów układać książki – nie zsuną się, gdyż oprą się o mur. Zaletą tego rozwiązania jest jego prostota, niska cena, możliwość łatwego nadania ściance unikatowego kształtu oraz koloru, niesamowita „ustawność” (po prostu przesuwamy płytę w inne miejsce!).

Podstawowym rozwiązaniem wykorzystującym geometrię pomieszczenia jest umieszczanie półek na ścianach. Można pokusić się o stworzenie całej ściany na książki – pokrywamy ją siecią półek. Mogą one być ustawione pod skosem i przecinać się nawzajem. W ten sposób utworzą sieć rombów, pakownych, a jednocześnie dających ciekawy efekt geometryczny. Rozwiązaniem idącym w drugą stronę jest zastosowanie fantazyjnych półek łamiących jednolitość aranżacji. Mogą one być wykonane z różnych materiałów (szkło, pleksi, plastik) i mieć dowolne kształty, byleby można było na nich ustawiać tomy. Zaskakujące jest zastosowanie półek o kształcie książki!

Interesująco możemy zagospodarować przestrzeń obramowując półkami drzwi, okna lub kominek. Co prawda dostęp do takiego księgozbioru bywa czasami trudny (wysokość). Jednak jeżeli mamy tytuły, do których sięgamy rzadziej, a jednocześnie nie chcemy się ich pozbywać z widoku – takie rozwiązanie może się sprawdzić.

Kolejną propozycją jest meblościanka. To rozwiązanie zaczęło wychodzić z mody. Jednak jeśli za przegrodę posłuży nie zwykła szafka, ale właśnie regał na książki – efekt będzie całkiem świeży! Tego typu aranżacje spotyka się w ekskluzywnych projektach, w których łazienka jest połączona z sypialnią, a wygodne łoże od wanny oddziela półka na książki. Prawda że przytulnie?

W nastrojowym wnętrzu doskonale sprawdzą się indyjskie ozdoby.

Jedna myśl nt. „Ksika zdobi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.