Antresola to jeden z ciekawszych pomysłów na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Z uwagi na niezbędną, znaczną wysokość kondygnacji, stosowana jest przede wszystkim w starym budownictwie lub nowo budowanych domach. Pozwala jednocześnie na skorygowanie proporcji w wysokich i wąskich pomieszczeniach.
Antresole przeznaczane są głównie na sypialnie, biblioteczki lub domowe biura. Aby swobodnie się w nich poruszać, powinny mieć około 2,2 m wysokości, tak samo jak przestrzeń pod nią. Do tego dochodzi około 20 cm grubości antresoli. Jeżeli pomieszczenie nie jest na tyle wysokie, niższą powierzchnię pod antresolą można wykorzystać jako garderobę lub schowek na rzadko używane rzeczy.
Podstawową rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać budując antresolę, jest jej stabilność i bezpieczeństwo. W wąskim pomieszczeniu konstrukcję antresoli możemy oprzeć na belkach umocowanych w ścianie. Większe powierzchnie będą wymagały dodatkowych filarów nośnych. Ze względu na możliwość przeciążenia stropu, najrzadziej spotyka się antresole podwieszane. Aby zapewnić mieszkańcom właściwe bezpieczeństwo, antresola powinna być wyposażona w balustradę o wysokości przynajmniej 1,1 m. Ponieważ rozgrzane powietrze wędruje do góry i tam się kumuluje, nie należy również zapominać o wentylacji, zwłaszcza, gdy antresolę przeznaczono na sypialnię. Dlatego warto założyć kratkę lub wentylację mechaniczną.
Styl wykończenia antresoli zależy przede wszystkim od preferencji inwestorów, powinien jednak wkomponowywać się w całość wystroju wnętrza. Antresola drewniana, choć masywna, stanowi doskonałe tło dla starych lub stylizowanych na kolonialne mebli. Niekiedy zdarzają się antresole budowane w technologii żelbetowej. Z kolei metalowa konstrukcja nada wnętrzu lekkość oraz nowoczesny charakter. Tutaj do zabudowania balustrady możemy wykorzystać luksfery, hartowane szkło lub metalowe kraty. Dwa pierwsze materiały można także wbudować w podłogę, co nie tylko da ciekawy efekt, ale także doświetli przestrzeń pod antresolą.
Parter łączy się z antresolą za pomocą schodów. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią, rozwiązaniem są schody drabiniaste lub spiralne. Mogą one jednak okazać się niewygodne lub uciążliwe, gdy często przemieszczamy się w górę i w dół. Najlepiej stosować je w wypadku sypialni czy schowków.
Niezależnie od projektu, który wybierzemy, należy skonsultować się z fachowcem, który doradzi sposób oparcia konstrukcji, co uchroni nas przed ryzykiem jej zawalenia.
Dowiedz się jak zagospodarować poddasze.