Farba czy tapeta?

Do tego, że moda powraca przyzwyczaili się już chyba wszyscy, ale że do łask wrócą tapety, mało kto się spodziewał. Myśląc o tapecie na myśl przychodzą te obrzydliwe płachty papieru poklejone w mieszkaniach w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, o mało atrakcyjnych wzorach i kolorach, w co drugim domu takie same. Samo tapetowanie to była gehenna, ponieważ technika tapetowania była żmudna i nieefektywna. Ale wizyta w pierwszym lepszym hipermarkecie budowlanym wymazuje z naszej pamięci ten widok. Okazuje się, że rynek tapet bardzo się zmienił, a do wyboru mamy setki wzorów i faktur. I do tego pojawiło się kilka rodzajów tapet oraz zmieniły się technik jej kładzenia.

Do wyboru mamy:

  1. Tapety winyloweŁatwo zmywalne, dobre do pokojów dziecinnych, dla osób posiadających zwierzęta, są odporna na wilgoć, dlatego można je stosować w kuchniach i łazienkach. Na tego typu tapecie możemy zamówić stworzony przez nas samych wzór lub przeskanować zdjęcie. Powierzchnia tapetowanej ściany nie musi być idealnie gładka.
  2. Tapety papieroweSą dość trudne do położenia ze względu na swoją grubość, kładziemy je na idealnie gładkie ściany, ale kiedy się znudzi można ją zamalować bez konieczności zrywania.
  3. Tapety tekstylneImitują różne materiały takie jak len, bawełnę. Dobrze pochłaniają dźwięk, dzięki czemu można dość tanio wygłuszyć mieszkanie. Ten rodzaj tapety zakryje wszystkie niedoskonałości ściany, nie trzeba jej przed położeniem tapety idealnie wygładzać.

Obecnie, w odróżnieniu od lat poprzednich, nie tapetuje się całych pomieszczeń, a jedynie wybrane ściany czy fragmenty ścian. Głównie tapetą dekoruje się centralną ścianę pokoju, a pozostałe ściany maluje się kolorem nawiązującym właśnie swoją barwą do wybranego wzoru na tapecie. Całe wnętrze pomieszczenia również urządza się tak by współgrało z charakterem tapety np. tapeta tekstylna bardzo ociepla wnętrze pokoju, bardzo dobrze będzie się prezentowała w sypialni za wezgłowiem łóżka. W sklepach z tapetami znaleźć też można wszelkiego rodzaju naklejki przeznaczone do dekoracji ścian. Do wyboru jest mnóstwo wzorów i kolorów. Od wszelakich roślin, ramek, zwierzątek, do znanych budowli.

Samo tapetowanie jest na pewno trudniejsze niż malowanie, ale jeśli tapetujemy małą powierzchnie nie opłaci się wynajmować fachowców. Ściana musi być czysta. Jeżeli jest nowa wystarczy ją odkurzyć i przetrzeć wilgotną ścierką. Jeśli znajduje się na niej stara tapeta lub łuszcząca się farba, trzeba ją usunąć. Przyda się zwykła szpachelka, woda w rozpylaczu, albo specjalny płyn do usuwania resztek tapet. Powierzchnie można w razie potrzeby przeszlifować papierem ściernym.

Kolejne czynności są uzależnione od tego, jaki rodzaj tapety kładziemy i jakie są wytyczne producenta danej tapety. Czasami będzie potrzebne położenie specjalnego gruntu lub podkładu z rozcieńczonego kleju, na który będzie klejona farba. Jeśli do tapety jest zalecany konkretny klej to go użyjmy i trzymajmy się wytycznych zapisanych na jego etykiecie, unikając w ten sposób problemów z samym nakładaniem tapety i z ewentualnym jej odchodzeniem w przyszłości.

Jedna myśl nt. „Farba czy tapeta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.